Svátost manželství

Svátost manželství

svatba

Svátost manželství a Boží obdarování

Dobrý večer, přemýšlím nad svátostí manželství. Chtěla bych se Vás zeptat, jaký dar dává Bůh snoubencům v této svátosti?

Vycházím z toho, že ostatní svátosti vnímám jako obdarování... Děkuji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako u ostatních svátostí, záleží na tom, kolik prostoru Bohu dáme.

Milá ..., děkuji Vám za krásnou otázku. Je pěkné, že přemýšlíte nad svátostí manželství a nad tím, jaká obdarování přináší.

Svátosti jsou znamení, která nám mají zviditelnit Boží lásku a spojení Boha s námi. U svátosti manželství je výjimečné, že si tuto milost navzájem zprostředkují muž a žena díky svému křtu. V Katechismu katolické církve čl. 1623 najdeme větu: „Novomanželé jako služebníci Kristovy milosti si navzájem udělují svátost manželství tím, že před církví vyjádří svůj souhlas.“

Vyslovením manželského slibu před Bohem začíná celoživotní slavení svátosti manželství. Ta není spojená pouze s okamžikem svatby, manželé z ní můžou čerpat každý den. Protože tam, kde se lidé milují a bez výhrad se přijímají, je přítomný Ježíš. On je tím darem, stává se třetím pramenem, jak o něm píše Kaz (4,12): Nit trojitá se teprv nepřetrhne! Manželé už nikdy nebudou sami, ve své slabosti se můžou opírat o Boží pomoc.

Svátost manželství je podobně jako svátost kněžství zaměřená na spásu druhých. Manželé jsou poslaní ke službě sobě navzájem, dětem, které jim budou darovány a celému společenství církve. K tomu dostávají zvláštní světlo, posilu a pomoc. Tak jako se Kristus stal člověkem pro druhé, manželé se stávají člověkem pro svého milého, pro svoji milou. Kristův kříž jim připomíná, že růst v lásce taky bolí. Společně se pak tajemným způsobem podílejí na životě Boží Trojice a mohou se stávat jejím obrazem.

Stejně jako u ostatních svátostí, záleží na tom, kolik prostoru Bohu ve svém životě dáme. Svoje rozhodnutí pro lásku, pro toho druhého je potřeba průběžně obnovovat a budovat den za dnem. Pak může láska růst a Bůh nám taky může víc dávat. Papež František v dokumentu Amoris Laetitia (Radost z lásky) zdůrazňuje, že „nic z toho není možné, jestliže manželé nevzývají Ducha Svatého, nevolají denně v prosbě o jeho milost, nehledají jeho nadpřirozenou sílu, neprosí toužebně o to, aby vyléval svůj oheň na jejich lásku, a tak ji v každé nové situaci posiloval, řídil a proměňoval.“
O svátosti manželství byste našla hodně pěkných knížek i textů například na manzelstvi.cz . Vřele doporučuji zmíněný dokument papeže Františka, je krásně srozumitelný, dobře se čte a shrnuje pohled církve na manželství.
Přeji Vám, abyste i dál zakoušela Boží přízeň a obdarování.

 

Základní příprava k sňatku probíhá společně s druhými páry na Centrum pro rodinu a pak i na faře. Domluvte si svou svatbu na faře včas, dokonce už tehdy, když ještě nevíte přesný termín vaší svatby! Nejlépe půl roku předem. Nejpozději ale tři měsíce předem.

Více o svatebním obřadu naleznete na webu liturgie.cz.

Měli jste jen civilní sňatek?

Někdy se stává, že teprve po létech soužití některý z partnerů zatouží po zplatnění manželství před Bohem a po Božím požehnání, aby pak mohl přijímat jiné svátosti svátost smíření a svaté přijímání. Stvrdit svůj manželský slib (učiněný před léty na úřadě) před Bohem, je možné klidně i bez velkých ceremonií a neveřejně. Informujte se u kněze.

Ti, kteří žijí jen v civilním manželství, nemohou přistupovat k svátosti smíření, ani k svatému přijímání.